Wystawa w Galerii Ossolińskiej
Kamienica pod Złotym Słońcem gościła już kiedyś na łamach mojego bloga (notka: Rynek 6). Dziś powraca, bo i okazja ku temu odpowiednia: w Muzeum Pana Tadeusza podziwiać można wystawę opowiadającą historię tego wspaniałego budynku.
A. Dobrzyniecki, P. Oszczanowski – “Pod Złotym Słońcem. Rynek 6 we Wrocławiu – dom mieszczan, rezydencja władców, arcydzieło architektury”
Wystawa w Galerii Ossolińskiej
Od 1 marca do końca maja w galerii na dziedzińcu Muzeum macie szansę podziwiać wystawę planszową prezentującą historię Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Wystawie towarzyszy broszurowa publikacja z tekstami Beaty Maciejewskiej, więc podczas zwiedzania nie trzeba robić notatek ;). Warto też wspomnieć, że teksty są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, a całość jest niezwykle przyjemna dla oka (za opracowanie graficzne odpowiadał Wojtek Świerdzewski).
Broszura towarzysząca wystawie |
Wnętrza przyprawiają o rumieńce – zarówno ilością, jak i… hm, tematyką zdobień. Rozpusta, dołownie i w przenośni. W tej kamienicy zatrzymywali się królowie i cesarze (w tej i w jej sąsiadkach – Pod Siedmioma Elektorami i Pod Błękitnym Słońcem). Kogo gościły te mury i jak zmieniał się wygląd budynku przez wieki? Wszystkiego dowiecie się z wystawy.
Złote Słońce w pełnej krasie |
Do poczytania i obejrzenia
W styczniu Ossolineum wydało książkę Arkadiusza Dobrzynieckiego i Piotra Oszczanowskiego “Pod Złotym Słońcem. Rynek 6 we Wrocławiu – dom mieszczan, rezydencja władców, arcydzieło architektury”, którą dzięki uprzejmości Muzeum Pana Tadeusza właśnie pilnie studiuję i której fragment zacytowałam na początku notki. Więcej o samej książce pojawi się na blogu już niebawem, a narazie serdecznie polecam Wam wystawę w Galerii Ossolińskiej. Wstęp jest wolny. Muzeum Pana Tadeusza czeka na Was od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
Wystawa w Galerii Ossolińskiej |
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław
tel. 71 75 50 640
info@ossolineum.pl
www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
Myslalem ze ta wystawa sie juz skonczyla jakos w polowie marca?
Spokojnie, do końca maja jest 🙂
Byliśmy, fajny pomysł. Właściwie ta wystawa powinna tam zostać na stale, bo kamienica ma taką historie że wstyd się nią nie chwalić.
Cieszę się, że się podobało :).